نقش مرحوم طالبانی در تحکیم مناسبات برادرانه دو ملت ایران و عراق فراموش شدنی نیست


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در بخشی از پیام حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی آمده است: درگذشت جناب آقای جلال طالبانی رییس جمهوری پیشین عراق را به دولت و ملت آن کشور، خانواده آن مرحوم و همه دوستداران و علاقمندان وی تسلیت می‌گویم.
وی در این پیام افزود: مرحوم جلال طالبانی، شخصیت و سیاست‌مدار برجسته‌ای بود که سال‌های عمر پرفراز و نشیب خود را در راه مبارزه با ظلم، استبداد و تمامیت‌خواهی رژیم بعث عراق صرف کرد. وی در دوران پس از سقوط رژیم بعث و تشکیل نظام جدید این کشور نیز با درک و فهم درست از شرایط سیاسی عراق و منطقه و فارغ از علایق حزبی، سیاسی و قومی و مذهبی خویش، در قامت شخصیتی ملی، نقشی تعیین کننده و ماندگار در تاریخ سیاسی کشور خود ایفا نمود.
رییس جمهوری اضافه کرد: مرحوم طالبانی بی‌گمان چهره ممتازی بود که برای تحکیم رشته‌های پیوند میان اقوام و طوائف عراق تلاش زیادی کرد و نقش مهمی در انسجام ملی و وحدت عراق و تقویت روند سیاسی و ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی عراق ایفا کرد.
روحانی تصریح کرد: نقش ایشان در تحکیم مناسبات برادرانه دو ملت ایران و عراق نیز فراموش شدنی نیست. امیدوارم، مشی اعتدالی و مردمی مرحوم طالبانی، همانند میراثی ارزشمند، در فرهنگ سیاسی عراق و میان اقوام و طوائف آن کشور مورد توجه و پیروی قرار گیرد.
وی در پایان پیام از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و غفران واسعه الهی و برای خانواده و بازماندگان، صبر جمیل آرزو کرد.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری پیشین عراق و دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان عراق روز گذشته در بیمارستانی در برلین آلمان به دلیل عوارض ناشی از سکته مغزی درگذشت. این رهبر مبارز علیه دیکتاتوری صدام ، بعد از تشکیل نظام سیاسی جدید عراق در 2003 میلادی نقش مهمی در وحدت عراق ایفا کرد.
وی در سال 2005 برای اولین بار به عنوان یک کرد رییس جمهوری عراق شد. طالبانی در سال 2012 دچار سکته مغزی شد و فعالیت های سیاسی وی پایان یافت.
سیام**9314**1336
تنظیم: داود توسلی**انتشار:مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82684813/