سرپرست وزارت نیرو:اتصال شبکه برق ایران و عراق تا یک ماه آینده/ افزایش حق انشعاب برای مشترکان جدید


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ستار محمودی امروز (دوشنبه) در حاشیه سی و دومین کنفرانس بین المللی برق، در جمع خبرنگاران افزود: هم اکنون با برخی کشورهای همسایه تبادلات برقی داریم؛ به برخی از کشورها برق صادر می کنیم و در مواقع مورد نیاز، از برخی کشورها برق وارد می کنیم.
وی با اشاره به اینکه ایران به عراق فقط صادرات برق دارد، گفت: اکنون به دنبال این هستیم که به زیرساخت های عراق کمک کنیم که زمینه های سنگرون شدن( اتصال) برق ایران و عراق در حال انجام است.

**کاهش نوسانات برق از 125 به 12 دقیقه
محمودی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال 1392 میزان فرکانس خارج از بازده مجاز (نوسانات برق) 125 دقیقه بود که در سال 1395 به 12 دقیقه رسید.
سرپرست وزارت نیرو افزود: این رکورد خوبی است که باید در سالهای آینده به سمت تک رقمی شدن حرکت کند.
وی ادامه داد: صنعت برق کشور به عنوان یک صنعت پیشرو توسعه در کشور جایگاهی ویژه دارد؛ در دنیا هر کشوری که مصرف برق بیشتری داشته باشد به عنوان کشوری که شتاب و توسعه بیشتری دارد شناخته می شود اما یک شرطی در کنار آن وجود دارد که این شرط، استفاده از انرژی برق برای تولید و خدمات با ارزش افزوده است.
محمودی با اشاره به اینکه در کشور ما رشد مصرف برق سالانه 6 درصد است، گفت: این میزان رشد نسبت به آنچه در دنیا وجود دارد، حدود یک و نیم برابر بیشتر است.
وی تاکید کرد: ما باید به سمتی حرکت کنیم که مصرف برق بیشتر در عرصه های صنعت، تولید و خدماتی باشد که ارزش افزوده ایجاد شود؛ این مساله یکی از هدفگذاری های وزارت نیرو در برنامه ششم است.

** افزایش حق انشعاب برق
وی در مورد افزایش حق انشعاب های برق گفت: وقتی صحبت از حق انشعاب و تعرفه می شود، باید ابعاد آن توضیح داده شود؛ ما 34 میلیون مشترک داریم که از شبکه برق برخوردار هستند؛ در این تغییر تعرفه ها، در وضعیت این مشترکان اتفاق جدیدی نمی افتد.
محمودی گفت: در طول سال بطور میانیگن 800 هزار تا یک میلیون اشتراک جدید را واگذار می کنیم که نرخ واگذاری این اشتراک ها حدود 20 درصد تغییرات خواهیم داشت.
سرپرست وزارت نیرو گفت: این تغییر تعرفه ها بر اساس قانون مجلس و ستاد هماهنگی بازار است؛ برنامه شروع اجرای این طرح از ابتدای سال 96 بود اما در هفت ماه نخست سال اجرایی نخواهد شد.
وی گفت: این طرح از آبان ماه یا مقداری با تاخیر شروع خواهد شد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9189* 2078** 6075*خبرنگار: اسماعیل داودی**انتشار: زهرا هجینی نژاد

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82705399/